Aladdin (2019) filmkritika
Avagy Hollywood, és a nosztalgia

Igen, gondoltad volna még tíz évvel ezelőtt, hogy egy olyan "kockázatot vállaló cég", mint a Disney, mostanra már nosztalgia gyáras? Áh, ugyan már. Mindenki tudja, hogy ez történt nemcsak a Disney-nél, de minden más stúdiónál. Star Wars, Jurassic Park, hamarosan a Mátrix, és az Indiana Jones is, a folytatások, és Remake-ek (1) tengerébe lép. Az alapötlet valóban nagyszerű, én ezt nem vitatom, viszont sajnos ezzel sok értékes mű is el tud veszni, ha nem egy Franchise-hoz (2) tartozik. Például a Joker is szerintem azért készülhetett el, mert azzal hirdette magát, hogy az alapanyaga a képregényvilágból jön, holott a filmnek köze nem volt ehhez (ez egyébként abszolút nem rossz). Emiatt mindig egy picit félve, vagy lelketlenül állok hozzá az ilyenekhez.

Miért pont Ali?
Nem Muhammed-ről, hanem az Aladdin-ról lesz szó persze. A kérdésre egy bonyolult válasz jön. A visszatérésem okáról, és egyéb másról olvashattok a weboldalról rovatban. Azt viszont ott nem írtam le, mi, vagy még inkább ki miatt, történt ez. Egy átlag délutánon, amikor leckét írtam, egy kedves osztálytársam rám írt az előző weblappal kapcsolatban, hogy elolvasná, csak már nincs mit. Annyira megsajnáltam, hogy megígértem, hogy a visszatérésem alkalmából válassza ő meg ezt a filmet. Mikor ez a kritika publikus lesz, addigra Maja névnap lesz, így ezt a kritikát kétszeresen ajánlom neki. Nagyon köszi Maja! Most már tényleg jöjjön az a kritika.
Új élmény, "új" mese
A történetet mindenki ismeri, nem igazán taglalnám, de az újításokat azért megemlíteném, mert bizony vannak. A szultán karaktere az új filmben kidolgozott, és felelősségteljes, mert szerintem az eredetiben túl buta, és gyermeteg volt, nem igazán úgy viselkedett, mint egy valós uralkodó. A dalokon is változtattak szövegrészeket, és a cselekmény, úgy lett kiegészítve, hogy mégsem. A karakterek helyzeteit változtatták meg, így lett hosszabb a film. Például Jázmin és Aladdin története teljesen más lett. Itt ugyanis nem elszökik otthonról Jázmin, hanem "Mátyás királyosat" játszik, azaz elmerül a nép között, hogy megismerje őket. Aladdin ebben a szituációban találkozik Jázminnal, mely után Al meglátogatja a hercegnőt a palotában, és így jön csak képbe Jafar. Talán az átlag nézőnek az eleje pont emiatt vontatottnak tűnhet, de a 40. percben el jön Dzsinn, és felmerülhet a kérdés, hogy jó lett-e a karakter. A válasz, igen. Will Smith nagyon jól játssza a szerepet, sőt újít is benne, de persze pont úgy, hogy adózzon ezzel Robin Williams eredetijének. Egy jelenetben, még ábrázolják a régi meséből a dzsinnt, ami annyira aranyos és kedves gesztus.

Dzsinni karaktere, jól van el lőve, de mi van a többiekkel? Aladdin itt lényegében ugyanaz a szerethető csiszolatlan gyémánt, de Jázmin más, és itt térnék rá a film legjobb húzására. Ugye 2020-ban a politikai korrektség miatt, a feministák győzelmet arattak Hollywood fölött, amit az álomgyár sajna sokszor rosszul sütött el. Példa: James Bond után egy nő lesz a 007-es, és Thor után egy nő jön, jegyzem meg nem a kreatív megoldások miatt. Viszont ez a film jól megoldja egy számomra zavaró tényt az eredeti filmből, melyben Ali lett a szultán, ami egyértelműen rossz döntés, ha egy olyan srácról van szó, mint egy tolvajból hőssé avanzsálódott szereplő, és ez az újban nem így van. Jázmin karaktere ugyanis uralkodni szeretne, mert ő igazán értene hozzá, és ez nagyon jó, mert erős, és markáns karaktere lett a történetnek. Így kell kompetens női karaktereket írni Disney! Amúgy ennek a szereplőnek lett is egy külön dala, amely magyarul a "Szó Nélkül" címet kapta, és igazán jól reflektál a nők régi társadalmi szerepére, miszerint ők nem döntő képes emberek, ami abszolút hülyeség. A dal minősége pedig jó, hasonló, mint a Jégvarázs "Legyen hó" zenéje. A film gyengesége egyértelműen Jafar, a fő gonosz. Nagyon rosszul lett casting-olva (3), egyáltalán nem félelmetes, csak egy akaratos trónfosztogató. Ráadásul még a '92-esben benn levő Ali herceg Jafar változata kimaradt, pedig nagyon vártam, hogy megjelenjen. A rendezés (vágás, operatőri munka, látványtervezés stb.) mondanom se kell tök oké, mert mégis csak Guy Ritchie filmről van szó. Összességében egy nagyon jó kaland ez a film, mindenképp érdemes látni, ha tetszett az eredeti.
10 lámpásból / 7-et adok rá

Szómagyarázat:
- Remake - valamilyen dolognak az újra csinálása
- Franchise - egy nagyobb brand, ami összetartott működésű. Filmek esetén sorozat szerű dolgok, amiket könnyen el lehet adni
- Casting - színészválogatás egy adott szerepre